ARTYKUŁ SPONSOROWANYZdrowie

Co to jest ciąża nastolatek?

1

Ciąża nastolatek ma miejsce wtedy, gdy kobieta poniżej 20 roku życia zachodzi w ciążę. Zwykle odnosi się do nastolatków w wieku od 15 do 19 lat. Ale może obejmować dziewczynki w wieku 10 lat. Jest to również nazywane ciążą nastolatek lub ciążą w okresie dojrzewania.

W Stanach Zjednoczonych współczynnik urodzeń nastolatków i liczba urodzeń nastoletnich matek stale spada od 1990 roku. W 2018 roku nastolatkom w wieku od 15 do 19 lat urodziło się niecałe 180 000 niemowląt. Wskaźnik urodzeń wśród nastolatków spadł o 70% w ciągu ostatnich 3 dekad. Trend ten wynika zarówno z faktu, że mniej nastolatków uprawia seks, jak i z tego, że więcej z nich stosuje antykoncepcję, kiedy to robi. Więcej na stronie https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/przeciwdzialamy-uzaleznieniom/materialy-4/

Mimo to znacznie wyższy odsetek amerykańskich nastolatków zachodzi w ciążę niż dziewcząt w innych krajach rozwiniętych. A tempo spadku ciąż wśród nastolatek w USA różni się w zależności od rasy. Nie-latynoskie czarnoskóre dziewczęta i rdzenne Amerykanki odnotowały znacznie wolniejsze spadki ciąż wśród nastolatek w porównaniu z Azjatkami.

Oto, co należy wiedzieć o typowych wczesnych objawach ciąży, jak mieć zdrową ciążę w młodym wieku oraz informacje, które pomogą Ci zrozumieć ciążę u nastolatek.

Objawy nastoletniej ciąży

Brak jednej lub więcej miesiączek jest klasycznym objawem ciąży. Ale może to być trudne dla nastoletnich dziewcząt, których okresy nie są jeszcze regularne. Może to być również trudne dla dziewcząt, których cykle są przerwane w wyniku diety lub ćwiczeń, niskiej zawartości tkanki tłuszczowej w wyniku uprawiania sportu lub anoreksji.

Pełna lista objawów ciąży obejmuje:

 1. Nieodebrane miesiączki
 2. Nudności lub wymioty – zwane „poranną mdłością”, chociaż mogą się zdarzać przez cały dzień
 3. Nagła, intensywna niechęć do niektórych potraw, zwłaszcza mięs lub tłustych, smażonych potraw
 4. Ból sutków lub piersi

 5. Niezwykłe zmęczenie
 6. Częste oddawanie moczu
 7. Niezwykłe wahania nastroju
 8. Czuję się oszołomiony
 9. Przybranie na wadze

 10. Obrzęk brzucha

Dodatni wynik testu ciążowego to kolejna oznaka ciąży. Dzisiejsze domowe testy ciążowe są ogólnie uważane za dokładne. Te proste zestawy można kupić bez recepty w drogeriach.

Zagrożenia związane z nastoletnią ciążą

Nastolatki w ciąży i ich nienarodzone dzieci są narażone na wyjątkowe ryzyko medyczne.

Brak opieki prenatalnej

Nastolatki w ciąży są narażone na ryzyko, że nie otrzymają odpowiedniej opieki prenatalnej, zwłaszcza jeśli nie mają wsparcia ze strony rodziców. Opieka prenatalna ma kluczowe znaczenie, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży. Opieka prenatalna szuka problemów medycznych zarówno u matki, jak i dziecka, monitoruje rozwój dziecka i szybko radzi sobie z pojawiającymi się powikłaniami. Witaminy prenatalne z kwasem foliowym – najlepiej przyjmowane przed zajściem w ciążę – są niezbędne w zapobieganiu niektórym wadom wrodzonym, takim jak wady cewy nerwowej.

Wysokie ciśnienie krwi

Nastolatki w ciąży mają większe ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi – zwanego nadciśnieniem wywołanym ciążą – niż kobiety w ciąży w wieku 20 lub 30 lat. Mają też większe ryzyko stanu przedrzucawkowego. Jest to niebezpieczna choroba, która łączy wysokie ciśnienie krwi z nadmiarem białka w moczu, obrzękiem rąk i twarzy matki oraz uszkodzeniem narządów.

Te zagrożenia medyczne wpływają na ciężarną nastolatkę, która może potrzebować przyjmowania leków w celu kontrolowania objawów. Ale mogą również zakłócić rozwój nienarodzonego dziecka. I mogą prowadzić do dalszych powikłań ciąży, takich jak przedwczesny poród.

Przedwczesny poród

Ciąża donoszona trwa około 40 tygodni. Dziecko, które rodzi przed 37 tygodniem, jest wcześniakiem lub „wcześniakiem”. W niektórych przypadkach przedwczesny poród, który zaczyna się zbyt wcześnie w ciąży, można powstrzymać za pomocą leków. Innym razem, ze względu na zdrowie matki lub niemowlęcia, dziecko musi urodzić się wcześniej. Im wcześniej urodzi się dziecko, tym większe ryzyko wystąpienia problemów oddechowych, trawiennych, wzrokowych, poznawczych i innych.

Dziecko o niskiej wadze urodzeniowej

Nastolatki są bardziej narażone na urodzenie dzieci o niskiej masie urodzeniowej. Wcześniaki częściej ważą mniej niż powinny. Po części to dlatego, że miały mniej czasu w łonie matki na rozwój. Dziecko o niskiej wadze urodzeniowej waży tylko od 3,3 do 5,5 funta. Dziecko o bardzo niskiej wadze urodzeniowej waży mniej niż 3,3 funta. Niemowlęta tak małe mogą wymagać podłączenia respiratora na szpitalnym oddziale opieki noworodkowej w celu uzyskania pomocy w oddychaniu po urodzeniu.

Według CDC nastolatki w ciąży mogą być bardziej narażone na depresję poporodową (depresję rozpoczynającą się po porodzie). Dziewczyny, które czują się przygnębione i smutne, zarówno w ciąży, jak i po porodzie, powinny otwarcie rozmawiać ze swoimi lekarzami lub kimś innym, komu ufają. Depresja może kolidować z dobrą opieką nad noworodkiem i zdrowym rozwojem nastolatków, ale można ją leczyć.

Zagrożenia dla nastoletnich chłopców

Nastoletni ojcowie mają do 30% mniej szans na ukończenie szkoły średniej niż inni nastoletni chłopcy. Martwienie się o zdrowie partnerów, ograniczone pieniądze, wyzwania edukacyjne i inne stresy mogą mieć negatywny wpływ na umysły, fizyczne i finansowe niektórych niedoszłych nastoletnich ojców.

Uczucie samotności i izolacji

Szczególnie dla nastolatków, którzy myślą, że nie mogą powiedzieć rodzicom, że są w ciąży, poczucie strachu, izolacji i samotności może stanowić prawdziwy problem. Bez wsparcia rodziny lub innych dorosłych nastolatki w ciąży rzadziej jedzą, ćwiczą lub dużo odpoczywają. I są mniej skłonni do regularnych wizyt prenatalnych. Posiadanie co najmniej jednej zaufanej, wspierającej osoby dorosłej – kogoś w pobliżu społeczności, jeśli nie członka rodziny – jest nieocenione w pomaganiu im w uzyskaniu opieki prenatalnej i wsparcia emocjonalnego, którego potrzebują, aby zachować zdrowie w tym czasie.

Diagnoza nastoletniej ciąży

Zwykle możesz sprawdzić, czy jesteś w ciąży, wykonując test domowy od pierwszego dnia, w którym przegapisz miesiączkę. Wszystkie testy ciążowe sprawdzają obecność hormonu zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG).

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To może ci się spodobać:

1 Komentarz

 1. Rozstałeś się ze swoją ukochaną, ale wiesz że to był błąd, oboje wiecie, że to był błąd. Ja wiem jak odzyskać byłą dziewczynę i chętnie wam pomogę wrócić do siebie, bowiem miłość jest dla mnie najważniejsza.

Dodaj swój koemntarz

Więcej z działu ARTYKUŁ SPONSOROWANY