Zdrowie

W jaki sposób poradzić sobie z kłopotem alkoholowym – odtruwanie alkoholowe

0

Kluczową, na ogół wykorzystywaną metodą w uzależnieniach, są środki farmakologiczne. Pomimo, że wyzwalanie z nałogu w rzeczywistości powinno opierać się głównie na psychoterapii, niejednokrotnie tę kwestię problemu bagatelizuje się, wierząc, iż faktyczną pomoc i ulgę przyniosą bezpośrednio stosowane leki. Osoby uzależnione zazwyczaj przekonane są o tym, iż same dadzą sobie poradę w tej nierównej walce.

Uważają, iż podołają żmudnemu procesowi abstynencji i wierzą, że są na tyle silne, aby zwyciężyć oraz w każdej chwili powiedzieć sobie stop. Leczenie alkoholizmu podejmują praktycznie na własną rękę, wymuszając na lekarzach przepisanie środków, w jaki sposób leki antydepresyjne (np. SSRI).

Istotne jest również odtruwanie – znacznie więcej na detoks alkoholowy. W rzeczywistości są to środki sporadyczne, pomagają obronić abstynencję jedynie w przeciągu ich zażywania. Po odstawieniu takiego lekarstwa depresja, poczucie lęku i fizycznego uzależnienia w szeregu przypadków wracają ze zdwojoną siłą, powodując gwałtowniejszy nawrót choroby. Popularne są także środki wydłużające wstrzemięźliwość i zmniejszające dawki spożycia alkoholu (np. akamprozad), te jednakże też zalecane są tylko wspomagająco, przy leczeniu psychoterapeutycznym.

Należałoby dorzucić, iż do grup takich kierowane są nie tylko osoby uzależnione bezpośrednio, jakkolwiek wybitnie niejednokrotnie także ich bliscy, rodziny jako osoby współuzależnione. Eliminowanie tendencji do trunków okazuje się być ściśle powiązane z leczeniem psychiki wszystkich osób ważnych dla alkoholika. Z reguły okazuje się, że działania podejmowane przez bliskich w należytej wierze.

To może ci się spodobać:

Wasze komentarze

Dodaj swoją opinię

Więcej z działu Zdrowie