Usługi

Energetyczne świadectwo – jak się je wykonuje

0

Jednym z ważniejszych dokumentów, które muszą posiadać właściciele dużej części mieszkań i domów, jest Świadectwa energetyczne. Dokument ten ma przede wszystkim na celu poinformować, ile energii potrzebne będzie do jego ogrzewania i codziennej eksploatacji. A to bardzo się może różnić zależnie od rozmiaru budynku, jego wyposażenia i stanu technicznego.

Zrobienie takiego certyfikatu chociażby umożliwi kupującym czy wynajmującym oszacować, na jakie koszty powinni się nastawiać i jakich inwestycji będą potrzebować. Samo świadectwo może być wykonane wyłącznie przez certyfikowaną osobę, posiadającą niezbędne doświadczenie i umiejętności. Jeśli chodzi o koszty, to wcale one nie są jakoś specjalnie wygórowane. Za nieduże mieszkanie bez problemów wystarczy suma około 300 złotych, w przypadku dużych budynków wzrośnie ona kilka razy.

Nasze przepisy określają dokładnie, które z informacji mają zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych znaleźć się więc musi zdjęcie frontowe budynku, dokładny plan ze wymiarowanymi pomieszczeniami, a także informacja o budowie ścian i stropów. Uwzględnić też należy technologię ogrzewania samego budynku, jak również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Istotnym elementem będą wyliczenia wykonane przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do jakich bierze się otrzymane informacje. Taki certyfikat po wykonaniu zachowuje ważność przez dziesięć lat, ale jeżeli w międzyczasie wykona się jakieś istotne przeróbki, to należy go zrobić jeszcze raz.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To może ci się spodobać:

Wasze komentarze

Dodaj swoją opinię

Więcej z działu Usługi