ARTYKUŁ SPONSOROWANYBudownictwo, Przemysł

Przeznaczenie i typy używanych sprężarek

1

Sprężarki to narzędzia, z którymi napotykamy się dość nieraz. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz… W dowolnym, zwyczajnym domu! Wentylator, chłodziarka lub odkurzacz. To wyłącznie drobne przykłady. Nadrzędnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest natężanie ciśnienia gazów. Czasem oczekiwany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Mamy prawo też swobodnie zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarka jest urządzeniem zdolnym do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zbiornika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego.

Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. Wyłonione medium zostaje zassane, a w następnej kolejności sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie powinno posiadać o dużo większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Bardzo istotnym elementem jakiejkolwiek sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą obszerne straty energii w postaci ciepła.

Skutkiem tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwstawnym wypadku, dojdzie do przegrzania machiny, a nawet jej zniszczenia! Funkcją sprężarki jest zwiększenie ciśnienia wyznaczonego gazu. Taki efekt nazywamy sprężaniem – tu niezbędne są akcesoria typu osuszacze sprężonego powietrza. Gazy mają luźną budowę molekularną. W następstwie tego tak łatwo zmienić ich kształt oraz objętość. Wymaga to niemniej jednak obfitych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku.

Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obligatoryjna obecność chłodnicy. Bez stosownego systemu chłodzenia, sprężarka niesłychanie ekspresowo skapitulowałaby uszkodzeniu. Do wnętrza machiny gaz pozostaje zassany. Tuż przy wlocie dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego.

Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niezmiernie wysokie. Dzięki temu czynnik jest szybko przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje parę innych rezultatów. Następuje zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niezmiernie stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy monitorujemy uwalniane ciepło. Dopuszczalne jest również wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w określonym kierunku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To może ci się spodobać:

1 Komentarz

  1. +Reklama+
    Ich zdolność do utrzymania właściwych parametrów mechanicznych w szerokim zakresie temperatur czyni tuleje poliuretanowe wszechstronnymi w zastosowaniach. Teraz sprawdzisz ofertę na producent tulei poliuretanowych, wszystko jest na stronie.

Dodaj swój koemntarz

Więcej z działu ARTYKUŁ SPONSOROWANY