ARTYKUŁ SPONSOROWANYMotoryzacja, Transport

Wierzchowce oraz jazda na nich – co kupić?

1

Człowiek podporządkowuje sobie świat od niezwykle dawna, dostosowując go do swoich pragnień, podporządkowując sobie rośliny oraz zwierzęta. Wykorzystuje zasoby przyrody wedle własnych wymagań. Koń został udomowiony nadzwyczaj dawno temu albowiem około trzech oraz pół tysiąca lat przed opisującą nas erą. Od tego czasu towarzyszy mu non stop. Był człowiekowi przydatny, jego siła oraz sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Teraz służą zwłaszcza do rekreacji i sportu oraz jako takie nadal są niezwykle popularne – przetestuj koszulki jeździeckie. Są powiązane z człowiekiem na właściwe i na złe, całkiem udomowione. Nie ma już nieomalże koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są obecnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierzaków przebywa z ludźmi i na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie bezsprzecznie cieszą się ich towarzystwem, niemniej jednak czy konie także na tym korzystają? Owszem, mają zapewnioną opiekę, też w przypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Jednakowoż przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W drugą to oznacza czy człowiek przysłużył się koniom, nie wolno być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Jednak są bezsprzecznie wyjątki, takie jak chociażby rasa haflinger, jaka cechuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem oraz grzywą czy konik polski, jaki zawsze jest myszaty.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To może ci się spodobać:

1 Komentarz

  1. +Reklama+
    Ubezpieczenie psa to kluczowa ochrona przed nieoczekiwanymi wydatkami związanymi z opieką zdrowotną pupila, gwarantując wsparcie finansowe w sytuacjach kryzysowych. Poznaj ofertę na ubezpieczenie psa online.

Dodaj swój koemntarz

Więcej z działu ARTYKUŁ SPONSOROWANY