Dom, Ogród

Tradycje Bożego Narodzenia – czemu dzielimy się opłatkami

0

Okres Bożego Narodzenia to mnóstwo tradycji i zwyczajów, jakie od lat są z nami. Dużo osób zupełnie sobie nie wyobraża tych dni bez łamania się opłatkiem, i rzeczywiście we wszystkich domach te niewielkie, białe chlebki się pojawiają. Bowiem opłatki to po prostu woda wymieszana z mąką, a następnie wypiekana przez kilka minut w piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a jego spożywanie rozpoczęło się już w początkowym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek zyskał miano symbolu komunii duchowej, zaczęto go też zabierać dla osób, jakie z różnych przyczyn nie mogły brać udziału w nabożeństwie.

Z upływem lat opłatek się też stał symbolem wigilijnego pojednania, co interesujące nie tylko w naszym kraju, ale też paru innych. Zwyczaj łamania się opłatkiem jest bowiem praktykowany również na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków nie jest skomplikowana, ponieważ są one złożone jedynie z dwóch składników, to znaczy wody i mąki.

Po dobrym zmieszaniu taka masa prasowana jest następnie na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w piecu. Następnie płaty te są cięte, pakowane i przesyłane do kościołów i sklepów. Typowe opłatki na święta są w białym kolorze, i takie właśnie goszczą na wigilijnych stołach, lecz dostać je też można kolorowe, przeznaczone dla bydła. Niejednokrotnie na opłatkach są tłoczone różnego rodzaju motywy, wykonuje się to za pomocą specjalnych pras. Motywy te przeważnie mają charakter religijny, ale można też spotkać motywy świeckie, takie jak zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To może ci się spodobać:

Wasze komentarze

Dodaj swoją opinię

Więcej z działu Dom, Ogród